перевод сайта на украинскийПеревести сайт на Украинский

Закон міняють під євробляхи

Ілюстрація
mmr.net.ua

Древні римляни визнавали, що не всі закони є ідеальними, навіть «дурними», але все одно вони залишаються законами і їх потрібно виконувати. В Україні ж усе з точністю до навпаки. Якщо якийсь закон, на думку певної групи людей, не відповідає їхнім інтересам, або банально не подобається, його можна знехтувати, вийти на протест, помітингувати, перекрити кілька доріг, організувати якесь громадське об’єднання, і справу зроблено.

Загравання з електоратом перемагає здоровий глузд та букву закону

Отже, після чергового відтермінування дії закону щодо незаконного перебування на території України нерозмитнених авто (так званих «євроблях»). Відтак з 22 серпня повинні були почати діяти нові штрафи за перевищення терміну перебування такого автомобіля на митній території країни.

Проте загравання з електоратом перемагає здоровий глузд та букву закону. Попри те, що закон набув законної сили, ніхто його не поспішає виконувати. Особливо тут «старається» Патрульна поліція. Це зрозуміло, адже міністру Авакову надзвичайно кортить утриматися на своїй посаді. А без лояльного та прихильного ставлення до будь-яких ініціатив нової команди залишитися у кріслі шансів небагато.

Як повідомив голова ДМС, Нацполіція України в межах чинного законодавства може застосовувати штрафи до власників автомобілів на іноземній реєстрації за порушення під час переміщення авто, оскільки має доступ до митних баз

Отож, у команді новообраного вирішили відтермінувати дію закону ще на три місяці. Але заморочуватися підставами та законною процедурою не стали.

Спочатку Зеленський ініціював законопроєкт щодо відтермінування штрафних санкцій на три місяці за несвоєчасне розмитнення автомобілів на єврономерах.

Йому в унісон закивав головою заступник глави Офісу президента Рябошапка. Без жодних (!) законних підстав він заявив, що штрафи для власників «євроблях» відтермінують ще на три місяці.

Тоді ж він заявив, що хоча формально штрафи за «євробляхи» набувають чинності 22 серпня, у поліції немає доступу до митних баз, тому вони не можуть знати, чи порушив автомобіль терміни в’їзду, чи ні. Тобто зупиняти «євробляхи» поліція право має, а штрафувати де-факто не може.

У поліції є доступ до митних баз!

Але на митниці спростовують заяву заступника голови Офісу президента. Там запевняють, що усі можливості у поліції є. Скоріш за все, у них немає вказівки та бажання виконувати закон.

Як повідомив голова Державної митної служби України (ДМС) Максим Нефьодов, Національна поліція України в межах чинного законодавства може застосовувати штрафи до власників автомобілів на іноземній реєстрації за порушення під час переміщення авто, оскільки має доступ до митних баз.

— У поліції є доступ до митних баз. Моє розуміння — так, — сказав Нефьодов, відповідаючи на запитання про те, чи має право поліція від 22 серпня не лише зупиняти авто на єврономерах, а й застосовувати штрафи.

Тобто хтось із високопосадовців відверто бреше. Бо не таємниця, що на цих «бляхах» хтось заробив сотні мільйонів доларів і за цією схемою стояли цілком конкретні люди.

Для розуміння пояснимо, хто і в який порядок може відтермінувати дію цього закону. Це можуть здійснити лише народні депутати під час своєї роботи. Тоді, коли Верховна Рада збереться на своє перше засідання. А це відбудеться не раніше 29 серпня. І будь-які заявив співробітників Офісу президента не мають нічого спільного з реальністю.

В Україні виписали перший штраф за «євробляхи»

Але гучні заяви дозволяють собі робити і в уряді. Наприклад, заступник міністра інфраструктури України Юрій Лавренюк на своїй сторінці в мережі «Facebook» за підсумками наради в міністерстві, присвяченої вирішенню питання розмитнення автомобілів на єврономерах написав, що водіїв нерозмитнених автомобілів на іноземній реєстрації буцімто звільняють від штрафних санкцій ще на три місяці.

— З 22 серпня настає адміністративна відповідальність водіїв і власників автомобілів на іноземній реєстрації за їхнє використання з порушенням митного режиму. Президентом України ініційовано відтермінування введення штрафних санкцій на три місяці, і вже найближчим часом цей невідкладний законопроєкт буде схвалено, — написав Лавренюк. —  Також за результатами наради з участю заступника голови Офісу президента Руслана Рябошапки, голови Митної служби Максима Нефьодова і народного депутата від партії «Слуга народу» Владислава Криклія було ухвалено рішення створити робочу групу, яка за час відтермінування штрафів розробить новий законопроєкт, покликаний врегулювати порядок і чіткі та прозорі правила розмитнення автомобілів на єврономерах.

Мовляв, алгоритм буде такий спочатку відтермінування запровадження штрафів, а вже потім новий закон з чіткими і прозорими правилами розмитнення (можливо навіть фіксовані ставки для вживаних авто) і після цього жодних потурань.

Проте заступник міністра, очевидно, не знає основ державного устрою та розподілу повноважень між гілками влади в Україні. Бо без рішення парламенту ніхто з учасників цієї так званої наради не має жодних повноважень щось там вирішити чи відтермінувати.

Але поки нова команда щось там відтерміновує, в Україні, за даними ЗМІ, виписали перший штраф за «євробляхи», згідно зі змінами, які набрали чинності 22 серпня.

Відповідну постанову і відео з місця події опублікував у соціальній мережі один із користувачів. Документ свідчить про те, що водієві виписали штраф розміром 8500 гривень за керування машиною на єврономерах.

«Ти протестуєш і закон можна не виконувати»

Експерти кажуть, що такі загравання з власниками «євроблях» чи іншими категоріями людей ні до чого доброго не призведуть.

— Пільга «євробляхерам», що дозволяє не виконувати закон, — це логічний результат першого потурання. Варто його зробити раз і більше ніхто не буде виконувати закон. Тому що будуть знати, що система працює ось так. Ти протестуєш і закон можна не виконувати. Потім знову продовжать. І немає нічого більш постійного, ніж тимчасове. Тому дуже прикро, що нова влада, що має божевільний кредит довіри, продовжує грати в ці популістські гри, — вважає економіст, фінансист Сергій Фурса. — Але зате зараз багато «євробляхерів», які або розмитнили свої авто, або розібрали їх на запчастини, можуть відчути себе законослухняними платниками податків, коли група «хитрозроблених» товаришів думає, що для них немає правил, в той час як більшість виконує закон. Спочатку вони «зробили їх разом», коли придумали схему з «євробляхерами», а потім «євробляхери» зробили своїх колишніх товаришів, не виконавши вже спеціальний закон, зроблений під них. Цікаво, як довго може ділитися ця матрьошка. В кінці повинен залишитися тільки один «євробляхер»? «Євробляхер» надновий? Він буде приїжджати на «Рендж Ровер» і блокувати одночасно і парламент, і Кабінет Міністрів, і Офіс президента, і перелякані депутати продовжать йому одному пільгу. Ось вона, мрія. Стати найостаннішим «євробляхером». Верховний «євробляхер» України.

У цій ситуації залишається чимало запитань до одного з фігурантів цієї справи – до поліції (і окреме до Укртрансбезпеки). Вони роки не помічали, як на дорогах з’явилися перевізники на єврономерах – таксі та навіть автобуси. Там хтось дбав про безпеку пасажирів?

А зараз навіть після початку дії закону вони знову закривають очі. Прикриваючись нібито відсутністю доступу до баз даних митниці.

Як повідомили нам у прес-службі Патрульної поліції Чернівецької області, «патрульні зупиняють та перевіряють транспортні засоби, згідно зі ст. 35 ЗУ «Про Національну поліцію». Оскільки технічна база щодо обміну інформацією між поліцією, МВС і митними органами перебуває на стадії тестування, а спільний нормативно-правовий акт, який буде регулювати цей обмін, перебуває на стадії підписання, тому наразі до відповідальності водіїв на іноземній реєстрації не притягуємо».

На черзі будуть копачі бурштину

Це надзвичайно небезпечні прецеденти. Адже навіть у нашій області у прикордонних селах були протести щодо боротьби із контрабандою цигарок. Місцеві мешканці вимагали забрати прикордонний пост і взагалі «не заважати їм робити бізнес».

На черзі будуть копачі бурштину, які також вимагатимуть «почути їх». Вони хіба не заслуговують на відтермінування? Але президент чомусь заявив про негайну боротьбу з цим процесом.

Нагадаємо, що 22 серпня набули чинності штрафні санкції за порушення під час переміщення транспортних засобів з іноземною реєстрацією. Зокрема, за новими правилами, у разі перевищення терміну доставки авто особистого користування та комерційного призначення, а також перевищення термінів тимчасового ввезення від 20 до 30 діб, передбачено штраф розміром 85 тис. грн, понад 30 діб, а також у разі втрати або розкомплектації авто — 170 тис. грн, або конфіскація. Крім того, законом передбачено відповідальність за передачу транспортного засобу особистого користування, що тимчасово ввезений на митну територію України або поміщений під митний режим транзиту, у володіння або розпорядження іншій особі, а також використання такого авто в комерційних цілях. За таке порушення доведеться сплатити штраф у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян — 34 тис. гривень.

Олексій МИКОСЯНЧИК

источник: pogliad.ua

сео продвижение одессаСео продвижение Одесса